Brezposelnost je stanje brez zaposlitve. Do nje lahko pride zaradi več dejavnikov; najpogosteje, ker je ponudba na trgu dela večja od povpraševanja. Vsaka brezposelnost pa ni posledica le tega, temveč zaradi naravnega delovanja trga dela. Tako imamo sezone, ko je brezposelnost višja. Merimo jo različno; po uradnih registrih ali izvedemo anketo. Brezposelnost med mladimi zadnja leta vedno bolj narašča. Razlogov za to je veliko. Mnogi krivijo gospodarsko krizi, ki se je začela leta 2008 in še traja. Zaradi nje gre v stečaj vedno večje število podjetij, ki odpuščajo delavce, ker si jih ne morejo privoščiti. Tako je na trgu delu več brezposelnih ljudi, ki išče redno zaposlitev. In k tem moramo prišteti še 11.000 diplomatov, ki vsako leto diplomirajo.
Mladi danes študirajo do 8 let in diplomirajo šele okoli 26. leta, kar je lahko posledica tega, da ne dobijo redne zaposlitve po končanem študiju. Problem prestavlja tudi dejstvo, da študijski programi naših fakultet niso prilagojeni zahtevam gospodarstva. Tako dobimo vsako leto več diplomantov iz družboslovnih ved, ki pa jih naše gospodarstvo ne potrebuje, ker je zasičeno. Zato je nujno, da sprejmemo ukrepe, ki se bodo osredotočali na mlade. Brezposelnost med mladimi v Sloveniji vztrajno narašča in obstoječi ukrepi je ne znižujejo učinkovito.
Vsako podjetje zahteva od novega zaposlenega vsaj 2 leti delovnih izkušenj. Ko novi zaposleni pride v podjetje, ga tam čakata vsaj dva meseca usposabljanja za delovno mesto, saj ima vsako podjetje svoj način dela. Zato se lahko vprašamo, zakaj rabimo 2 leti delovnih izkušenj, saj nas na vsakem delovnem mestu usposobijo po svoje. Glede na to, da večina mladih ne ustreza temu kriteriju, dobijo še težje službo. Kar pa je narobe, saj mladim delovne izkušnje ne bodo kar padle z neba, ampak si jih morajo nabrati. To pa jim ne bo uspelo, če jim kakšno podjetje ne bo dalo priložnosti in jih vzelo v službo, čeprav nimajo nič delovnih izkušenj na zahtevanem področju.